
Nasz patron – dlaczego Adam?
O wyborze imienia patrona Liceum zadecydowały następujące fakty:
Poezja Adama Mickiewicza znana była na Warmii i Mazurach jeszcze za życia poety, a w XX wieku, po przegranym plebiscycie, stanowiła źródło siły duchowej w walce o polską kulturę i suwerenność tych ziem.
Adam Mickiewicz interesował się historią walki o język polski na Pomorzu, Warmii i Mazurach, czemu dał wyraz w liście do Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w 1852 roku.
Pierwsi osadnicy w 1945 roku nazwali ulicę Olsztyna, przy której stoi budynek szkoły, imieniem Mickiewicza.
Pierwsi nauczyciele, a zarazem organizatorzy życia szkoły, byli szczególnie związani z biografią Mickiewicza, przybyli bowiem ze Święcian i Ziemi Nowogródzkiej.
Twórczość Adama Mickiewicza była wyjątkowo bliska Polakom po 1945 roku, gdyż najpełniej wyrażała ich pragnienia ścisłego połączenia
z Macierzą Ziem Odzyskanych, które po wyznaczeniu nowej granicy zachodniej weszły w granice Polski. Słowa poety: “zasiewajcie więc miłość ojczyzny i duch poświęcenia się, a bądźcie pewni, że wyrośnie Rzeczpospolita wielka i piękna” (Księgi pielgrzymstwa polskiego) integrowały napływową ludność, niosły nadzieję, wskazywały cel.
Historia szkoły
Przeszłość liceum imienia Adama Mickiewicza utrwalona została w kronice, na początku której znajduje się wiersz, barwnie oddający atmosferę pierwszych dni życia miasta i szkoły. Jego autorką jest nauczycielka geografii – Emilia Szczerbicka.
Milkły nad światem odgłosy wojny,
przebrzmiały huki armat i dział…
ostatni odszedł już oddział zbrojny,
ostatni strzał!
I chociaż świeże rany i blizny,
pożary tlą się, nie zaschła krew,
stajemy wszyscy na zew Ojczyzny,
na życia zew!
Siać zdrowe ziarna w duszę młodzieży,
pokryć, wyrównać wojenne straty.
Jadą do Mazur zza rubieży,
słudzy oświaty!







Najważniejsze daty i wydarzenia
1876r. – decyzja władz miasta Olsztyna o utworzeniu gimnazjum miejskiego.
1877r. – uroczyste otwarcie gimnazjum w budynku przy ul. Pieniężnego; pierwszy egzamin dojrzałości zdało 4 abiturientów.
1878r. – rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej na placu sąsiadującym z terenami przeznaczonymi pod budowę przyszłego budynku szkoły.
26 kwietnia 1886r. – rozpoczęcie budowy gmachu szkoły w okolicach dzisiejszych ulic Dąbrowszczaków i Mickiewicza.
30 września 1887r. – uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku nowej szkoły – Królewskiego Gimnazjum Klasycznego.
18 października 1887r. – pierwsze zajęcia szkolne.
1894r. – zakup do auli szkolnej mitologicznego płótna H. Gaertnera „Ifigenia na Taurydzie.”
Lata 1914 – 1918 – zajęcie budynku szkoły na cele wojskowe.
Lata 1939 – 1945 – przejęcie budynku przez wojsko niemieckie i zorganizowanie w nim pod koniec wojny szpitala wojskowego.
27 maja 1945r. – przybycie do Olsztyna grupy nauczycieli powołanych do utworzenia szkoły.
29 maja 1945r. – pierwsze zapisy uczniów.
4 czerwca 1945r. – inauguracja nauki w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim, pierwszej szkole średniej na Warmii i Mazurach (naukę rozpoczyna 190 uczniów).
Rok szkolny 1945/46 – uroczyste przekazanie szkole sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski; pierwszy egzamin dojrzałości.
Rok szkolny 1947/48 – utworzenie Towarzystwa Przyjaciół Gimnazjum i Liceum.
Rok szkolny 1948/49 – zmiana nazwy szkoły na: Jedenastoletnia Szkoła Średnia Ogólnokształcąca Męska.
Rok szkolny 1949/50 – zmiana nazwy szkoły na: Szkoła Ogólnokształcąca Męska Typu Podstawowego i Licealnego.
Rok szkolny 1950/51 – zmiana typu szkoły oraz jej nazwy na: Szkoła Ogólnokształcąca Koedukacyjna Typu Podstawowego i Licealnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Rok szkolny 1952/53 – informacja z protokołu powizytacyjnego: „Szkoła stoi na najwyższym poziomie naukowym i organizacyjnym w województwie olsztyńskim.”
Rok szkolny 1958/59 – zmiana nazwy szkoły na: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące; pierwszy numer gazetki szkolnej „Błyskawica.”
22 grudnia 1959r. – nadanie szkole imienia Adama Mickiewicza; ulega zmianie nazwa szkoły na: Szkoła Stopnia Podstawowego i Liceum im. Adama Mickiewicza.
Rok szkolny 1960/61 – likwidacja w szkole stopnia podstawowego; ustalenie ostatecznej, do dziś obowiązującej, nazwy szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza; pierwszy numer „Merkuriusza Szkolnego”, pisma uczniów I Liceum, które ukazuje się do chwili obecnej.
Rok szkolny 1964/65 – obchody 20-lecie istnienia I Liceum ; przyznanie szkole Złotej Odznaki Zasłużonym dla Warmii i Mazur.
20 czerwca 1965r. – uroczystość odsłonięcia na skwerze przed szkołą pomnika Adama Mickiewicza dłuta olsztyńskiej rzeźbiarki Balbiny Świtycz-Widackiej.
Rok szkolny 1966/67 – przyznanie szkole Odznaki Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Rok szkolny 1973/74 – pierwsza „Ostatnia lekcja” adresowana do maturzystów (prowadzona rokrocznie do chwili obecnej).
Rok szkolny 1974/75 – obchody jubileuszu 30-lecia szkoły.
1980r. – I Ogólnopolski Zjazd Liceów im. Adama Mickiewicza; szkoła otrzymuje Krzyż za Zasługi dla ZHP.
Rok szkolny 1984/85 – uhonorowanie szkoły Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Rok szkolny 1988/89 – wyróżnienie I Liceum – jako pierwszej szkoły w Polsce – Nagrodą Honorową im. Witolda Doroszewskiego za zasługi na polu upowszechniania kultury i języka polskiego.
Rok szkolny 1994/95 – uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia I Liceum.
Rok szkolny 1997/98 – odsłonięcie na cokole pomnika Adama Mickiewicza tablicy upamiętniającej Balbinę Świtycz-Widacką, autorkę popiersia patrona szkoły; okolicznościowe uroczystości w szkole w związku z rocznicą 200-lecia urodzin Adama Mickiewicza.
Rok szkolny 1998/99 – XX jubileuszowy Zjazd Liceów im. Ada-ma Mickiewicza; projekt utworzenia w budynku I Liceum szkoły gimnazjalnej (decyzja anulowana na skutek protestów uczniów, rodziców i nauczycieli oraz licznego grona absolwentów szkoły).
7-8 czerwca 2004r. – XXV Ogólnopolskie Spotkania Liceów Mickiewiczowskich; wydanie okolicznościowej publikacji dokumentującej ćwierćwiecze organizacji w I Liceum Zjazdów Szkół im. Adama Mickiewicza.
2-4 czerwca 2005r. – uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia szkoły; zjazd absolwentów I Liceum.
14 października 2005r. – uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej pierwszych nauczycieli – założycieli szkoły.
październik – grudzień 2007r. – prace konserwatorskie i renowacyjne mitologicznego płótna H. Gaertnera „Ifigenia w Taurydzie”, od 1989 r. wpisanego do rejestru zabytków, podczas których odkryto nie tylko ślady strzałów (było ich 9) i podpaleń, ale też próby wycięcia z ram. Odnaleziono również pocisk tkwiący między płótnem a krosnem malarskim i poddano go analizie balistycznej .
26 września 2008 r. – uroczysta sesja zorganizowana w 115. rocznicę powstania obrazu H. Gaertnera „Ifigenia w Taurydzie” zatytułowana „Śladami Ifigenii”.