Aktualności

zdjecie nowe.jpg

W bibliotece pojawiły się nowe książki ,wśród nich bestsellery księgarskie.
Do zaoferowania mamy różnorodną literaturę:faktu, książki obyczajowe, popularnonaukowe,  literaturę fantastyczną. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Zapraszamy do odwiedzin i wypożyczeń😊

 11.jpg

W czytelni biblioteki pojawiły się nowe prace plastyczne. Autorką wystawy jest Pola Romanowska, uczennica klasy 2b. Zapraszamy 😊.


W Galerii 1 promujemy talenty artystyczne naszych uczniów. Zachęcamy uzdolnionych Jedynkowiczów do dzielenia się swoją twórczością. Forma i technika jest dowolna. Przyjmiemy rysunki, obrazy, plakaty wykonane dowolną techniką i w dowolnym w formacie.

2.jpg Japońskie origami i mitologia, jedne z wielu pasji Igi Klafft, uczennicy klasy 4C.

 Ohajo po japońsku słowo to oznacza dzień dobry.Tak zaczęło się nasze spotkanie, które przeniosło nas w magiczną podróż po kraju kwitnącej wiśni.Spotkanie upłynęło w atmosferze legend, mitów oraz horoskopu japońskiego. W atmosferze zabawy próbowaliśmy określić nasze znaki zodiaku i przypisane im cechy charakteru. W Japonii stosuje się chiński system astrologiczny, który dzieli się na 12 znaków (Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Kozioł, Małpa, Kogut, Pies, Świnia). Na zakończenie wydarzenia, pod czujnym okiem naszej prelegentki próbowaliśmy sprawdzić się w sztuce origami. Efekty naszej pracy możecie zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

2.jpg  5.jpg  IMG-20230418-WA0007.jpg

  

pobrane.jpg

Wiesława Szymańska to aktorka, która na deskach teatru jest od ponad 40 lat. W 1981 r. rozpoczęła pracę w olsztyńskim Teatrze Lalek, następnie grała w Teatrze Powszechnym w Radomiu, ,a od 1992 r na stałe związała się z Teatrem Jaracza w Olsztynie. Współpracowała m. in. z Piotrem Szwedesem, Katarzyną Skrzynecką i Jerzym Bończakiem. Była też asystentką aktora i reżysera Adama Hanuszkiewicza. W 2001 r. za niezapomnianą rolę Edith Piaf otrzymała nagrodę w plebiscycie Teatralna kreacja roku.
Wiesława Szymańska to aktorka wyrazista, pełna pasji. Przez lata pracowała z młodymi adeptami studium przy Teatrze Jaracza jako pedagog piosenki aktorskiej. Kocha tradycję i kulturę żydowską, kabaret międzywojenny, twórczość nieśmiertelnych - Osieckiej, Wasowskiego, Młynarskiego, Przybory i wielu innych, których nie sposób wymienić. Scenarzystka i reżyserka nagradzanych i cenionych spektakli muzycznych. Z miłości do słowa pisanego wciąż tworzy nowe scenariusze dla Teatru przy stoliku, któremu bez dekoracji i kostiumów udaje się dotrzeć tam , gdzie teatr w klasycznej formie nigdy nie dotarł.

IMG-20230327-WA0010.jpg

Dzień Autorów Europejskich ogólnoeuropejskie święto, powstałe z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu pokazanie bogactwa kulturowego i językowego w kontekście literatury i edukacji. Inauguracyjne spotkanie w naszej szkole odbyło się w poniedziałek 27 marca w bibliotece szkolnej. Uświetniła je znana olsztyńska aktorka Wiesława Szymańska, a wydarzenie poprowadziła Emilia Sieniewicz uczennica z kl.1A/IB. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wysłuchania fragmentu książki Antoine’a de Saint Exupery’ego pt. „Mały książę”, w niezapomnianym wykonaniu aktorki Wiesławy Szymańskiej.
Na korytarzach szkoły pojawiły się kolorowe plakaty wykonane przez uczniów klas IB prezentujące twórczość europejskich pisarzy.
Warto na chwilę zatrzymać się i poczytać, bo jak napisała Olga Tokarczuk

„(…)tylko człowiek posiadł tę tajemniczą umiejętność czytania, a tym samym opuszczenia danej mu rzeczywistości – mentalnie i na jakiś czas.”

 

IMG-20230327-WA0001.jpg  IMG-20230327-WA0003.jpg   IMG-20230327-WA0008.jpg

 

    Pomimo deszczowej i niesprzyjającej aury na zewnątrz, frekwencja w DKK dopisała . Klubowicze ponownie zebrali się, aby porozmawiać o książkach i podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury. Dyskusję w brawurowy sposób rozpoczęła Milena Golonka, uczennica kl.4c, która opowiedziała nam o książce Marcina Monka ”Głodna puszcza”. Zdaniem rozmówczyni, jest to dobra pozycja na złapanie oddechu między czytaniem lektur szkolnych a nauką. W trakcie spotkania omawiałyśmy: „”Zatracenie” Osamu Dazai ( książka japońskiego autora, która zdaniem Emilki z kl.1a wyzwala w nas całe spektrum emocji i nie pozwala długo o sobie zapomnieć),„Kurs tańca dla niezakochanych”N.Yoon ( to nie tylko poradnik dla zakochanych, mówi Ania), „Frankestain” M.Shellej, „ Wiedźmin” A.Sapkowski, „Cień wiatru” C.Zafona. Dla tych, którym brakuje wolnego czasu na realizację swoich ambicji czytelniczych, Ania z kl.1b zaproponowała audiobooki i słuchowiska. Ścieżka dźwiękowa oraz głosy aktorów dodatkowo wzbogacają odbiór lektury, pobudzając skalę naszej wyobraźni, czyniąc ją atrakcyjniejszą i ciekawszą. - " Warto posłuchać i otworzyć się na nowe doznania..."- podsumowuje Ania.

Poniżej książkowa lista przebojów polecana przez DKK. Zachęcamy do wypożyczeń.😊