”Tydzień Zakazanych Książek.”

Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Tydzień Zakazanych Książek jest wydarzeniem, które ma na celu zwrócenie publicznej uwagi na kwestie cenzury i wycofywania publikacji. Z tej okazji przez cały tydzień będzie można zapoznać się z lekturami, które były objęte cenzurą, a dziś nikogo już nie szokują:

„Archipelag Gułag” Aleksandra Sołżenicyna. Książka była zakazana w ZSRR do 1980 r. z powodów politycznych.
„Buszujący w zbożu” Jerome’a Davida Salingera. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach.
„Doktor Żywago” Borysa Pasternaka. Zakazana w Rosji do 1988 r. za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu.
„Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Do końca lat 80. XX w. książka była zakazana przez polską cenzurę.
„Paragraf 22” Josepha Hellera. Zakazana była w Ohio (1972 r.), Teksasie (1974 r.) i Waszyngtonie (1979 r.) za obraźliwy język.
„Czerwony Kapturek” braci J. i W. Grimm. Zakazana w Kalifornii za…butelkę wina znajdującą się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł do babci.