Aktualności

 

    Pomimo deszczowej i niesprzyjającej aury na zewnątrz, frekwencja w DKK dopisała . Klubowicze ponownie zebrali się, aby porozmawiać o książkach i podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury. Dyskusję w brawurowy sposób rozpoczęła Milena Golonka, uczennica kl.4c, która opowiedziała nam o książce Marcina Monka ”Głodna puszcza”. Zdaniem rozmówczyni, jest to dobra pozycja na złapanie oddechu między czytaniem lektur szkolnych a nauką. W trakcie spotkania omawiałyśmy: „”Zatracenie” Osamu Dazai ( książka japońskiego autora, która zdaniem Emilki z kl.1a wyzwala w nas całe spektrum emocji i nie pozwala długo o sobie zapomnieć),„Kurs tańca dla niezakochanych”N.Yoon ( to nie tylko poradnik dla zakochanych, mówi Ania), „Frankestain” M.Shellej, „ Wiedźmin” A.Sapkowski, „Cień wiatru” C.Zafona. Dla tych, którym brakuje wolnego czasu na realizację swoich ambicji czytelniczych, Ania z kl.1b zaproponowała audiobooki i słuchowiska. Ścieżka dźwiękowa oraz głosy aktorów dodatkowo wzbogacają odbiór lektury, pobudzając skalę naszej wyobraźni, czyniąc ją atrakcyjniejszą i ciekawszą. - " Warto posłuchać i otworzyć się na nowe doznania..."- podsumowuje Ania.

Poniżej książkowa lista przebojów polecana przez DKK. Zachęcamy do wypożyczeń.😊

 

     

 

 

                      images-1.jpeg  Mikołaj Kopernik - ilustracje Jan Marcin Szancer

 

19 lutego upływa 550 rocznica urodzin wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, twórcy teorii heliocentrycznej, autora przełomowego dzieła w dziejach nauki Revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich).                                   Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnąc upamiętnić zasługi znamienitego astronoma ustanowił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika.

Z tej okazji, biblioteka przygotowała wystawę poświęconą wielkiemu uczonemu, którą wzbogacają unikatowe reprodukcje znanego ilustratora i grafika Jana Marcina Szancera (ur.1902 - zm.1973). Materiały zostały wydane w 1952r. i pochodzą z księgozbioru naszej biblioteki! Zachęcamy do zapoznania się z wystawą i bogatą ofertą literatury .

 

                                           image.jpeg   IMG-20230120-WA0004.jpeg

 

W Olsztynie z okazji rocznicy zapowiedziano wiele wydarzeń takich jak: koncerty, odczyty, wystawy, konkursy. Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę 21 stycznia.

Klikając na poniższe linki dowiesz się więcej:


 https://youtu.be/jw4okxEJ7EA


https://youtu.be/9jtp2uuPeUE


https://youtu.be/CgJLoGI7_uk


https://youtu.be/9jtp2uuPeUE


https://youtu.be/dmFyURkemy8


https://youtu.be/m4IiW4FU0JU


https://youtu.be/3h8G7Sl_sgs


https://toruntour.pl/1761/mikolaj-kopernik-2-3-4

 

https://toruntour.pl/6057/rok-mikolaja-kopernika-2023https://youtu.be/m7mTGOU8T2U

 

        IMG-20221216-WA0000.jpg             

 

Wiktoria Pierednik - klasa 4D 

Anna Włodarz - klasa 1B


Miło nam poinformować, że w ramach konkursu szkolnego na najlepszą recenzję książki, jury szkolne w składzie:

Wiesława Zielińska, Bożena Łuszczewska-Szafranek, Dorota Frącek, Beata Kondraczyk przyznało nagrodę ex aequo dla


Wiktorii Pierednik z kl.IVd oraz Anny Włodarz z kl.1B


Serdecznie gratulujemy !!!

Nagrodzone recenzje zostaną przekazane redakcji czasopisma szkolnego „Merkuriusz”, które zostaną opublikowane w najbliższym numerze grudniowym oraz na stronie internetowej szkoły - zakładka Biblioteka.
Autorki recenzji zapraszamy 16 grudnia do biblioteki szkolnej o godz. 10.35(długa przerwa)na oficjalne przyznanie nagród i dyplomów.

IMG-20221206-WA0003.jpg

  6 grudnia w murach biblioteki szkolnej gościliśmy znaną pisarkę Joannę Jax( Joannę Jakubczak), z urodzenia olsztyniankę, miłośniczkę historii II wojny światowej oraz wolontariuszkę Fundacji dla Rodaka. Jest ona Laureatką Wawrzynu - Nagrody Czytelników za rok 2016 - Literackiej Nagrody Warmii i Mazur oraz „Pióro i Pazur” za najbardziej wzruszającą powieść roku 2014 .Pisarka specjalizuje się głównie w powieści historycznej, łącząc wątki obyczajowe, romansowe i historyczne . Jest autorką ciekawą ludzi, chętnie wykorzystuje historie z życia wzięte. W swoim dorobku ma już ponad 35 książek. Spotkanie w bibliotece w brawurowym stylu poprowadziły uczennice z klasy 1: Iga Palińska, Emilka Sieniewicz oraz Gabi Kowalczyk. Podczas spotkania rozmawialiśmy o warsztacie pisarskim i kolejnych planach literackich. Dowiedzieliśmy się ile pracy i przygotowań pod kątem źródłowym wymaga powieść historyczna. Pisząc sagę „Zemsta i przebaczenie”, pisarka korzystała z 72 książek i opracowań historycznych. Pod koniec wydarzenia była niepowtarzalna szansa na zdobycie autografu i zrobienia pamiątkowego zdjęcia z pisarką.

IMG-20221206-WA0004.jpg IMG-20221207-WA0008.jpg IMG-20221206-WA0007.jpg

IMG-20221207-WA0001.jpg

    Grudniowe Mikołajki to dzień, kiedy w bibliotece ubieramy choinkę literacką z tą różnicą , że zamiast tradycyjnych bombek i świecidełek, pojawiają się ozdoby zrobione własnoręcznie przez uczniów z motywem literackim. 
Julia Staniewska z kl.1B podeszła do zadania wzorowo i wykonała przepiękne ozdoby w kształcie książek oraz papierowych bombek z cytatami znanych postaci z literatury i historii. W tym dniu, każdy kto pojawił się w bibliotece mógł przyłączyć się do wspólnego wyplatania kolorowego łańcucha pokoju. Efekt mówi sam za siebie, zobaczcie sami ?.

 IMG-20221205-WA0004.jpg IMG-20221205-WA0002.jpg IMG-20221205-WA0007.jpg