Wycieczka do biblioteki Hosianum Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie

Czy Kopernik pisał w książkach?

Inkunabuły, czyli książki w pieluszce. Tak tłumaczy się nazwę pierwszy książek drukowanych. Wielkie i małe, zazwyczaj opasłe, a przede wszystkim piękne. Ryciny, choć powstały wieki temu, wciąż cieszą oko kolorami. Niezmiennie też zawierają w sobie wiele tajemnic – oprawa nie zawsze jest ze skóry cielęcej, czerpany papier skrywa w sobie znaki wodne, zaś pomiędzy kartkami ukryte są herby, znaki, pieczątki. A nawet notatki sporządzane na marginesach. Klasa 2c zapoznała się ze zbiorem inkunabułów biblioteki Hosianum (Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej) oraz tropiła uwagi poczynione ręką Mikołaja Kopernika podczas lektury niektórych z nich.  Warsztaty poprowadził ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki Hosianum.

 

 Hosianum 01hosianum 02hosianum 03hosianum 04
 


Wycieczka do Warszawy

 W piątek 1 października, uczniowie realizujący Diploma Programme, rozszerzający język polski, pojechali na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili wystawę poświęconą Annie Bilińskiej w Muzeum Narodowym, następnie zwiedzili Muzeum Polin i wystawę "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala.

wycieczka do warszawy 01

wycieczka do warszawy 02wycieczka do warszawy 03

 


 Wyjazd klasy 3a i 3f do Muzeum w Sztutowie i do Elbląga

 wycieczka do sztutowa 01 wycieczka do sztutowa 02


Wycieczka na Podlasie w ramach programu Poznaj Polskę.

W dniach 8-11 grudnia uczniowie klas 1C, 2A, 2C, 3B, 3D wzięli udział w wycieczce do Białegostoku oraz Supraśla. Pierwszy dzień – mimo niskiej temperatury – spędziliśmy spacerując i zwiedzając uroki miasta zwanego niegdyś Wersalem Północy. Pani przewodnik oprowadziła nas po zakątkach Białegostoku oraz zorganizowała quiz, w którym młodzież chętnie wzięła udział.  W kolejnym dniu odwiedziliśmy Supraśl  i zobaczyliśmy prawosławny klasztor - Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, w którym znajduje się również muzeum ikon. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach w Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Zwieńczeniem pobytu w Supraślu był spacer wokół Supraskiego Kanału Wodnego ,,Kopanica". Ten dzień zakończyliśmy występem artystycznym w wykonaniu Maksa, Filipa oraz Marka, a także grą w kalambury, która wzbudziła duże emocje - w szczególności wśród uczennic klasy 1C.W dniu wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wycieczka Bialystok 003Wycieczka Bialystok 006Wycieczka Bialystok 008Wycieczka Bialystok 009Wycieczka Bialystok 012Wycieczka Bialystok 019Wycieczka Bialystok 023Wycieczka Bialystok 024Wycieczka Bialystok 025Wycieczka Bialystok 026Wycieczka Bialystok 032Wycieczka Bialystok 034

Wycieczka odbyła się w ramach programu „Poznaj Polskę”. Opiekunami i animatorami na wycieczce był wicedyrektor Łukasz Jakubowski oraz pedagog Marceli (Maurycy) Potasznik. 

Logo ministerstwo poziom PL czarnemein poznaj polske logo 


Wycieczka do Sejmu RP

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ,wizyta uczniów klas drugich I LO w ramach Sejmowego Programu Edukacji Parlamentarnej zorganizowana przez Posła na Sejm IX kadencji prof. Wojciecha Maksymowicza (naszego absolwenta)Dziękujemy!

 wcieczka do sejmu rp

 


Warsztaty w Instytucie Północnym w Olsztynie

Klasa 3c wzięła udział w warsztatach dotyczących plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r. Poruszono wiele zagadnień, jak choćby znacznie lepsze przygotowanie do plebiscytu Niemiec niż Polski. Mieszkańcy Warmii i Mazur stanęli przed wyborem między Niemcami a Polską, nowym-starym państwem, któremu nie wieszczono zbyt długiego życia. Powszechnie nazywano go „krajem sezonowym”, czyli istniejącym przelotnie. W trakcie plebiscytu niepewność tę rozegrano perfekcyjnie. Na kartach do głosowania Polacy napisali „Polska”, Niemcy zaś nie napisali „Deutschland”, ale „Ostpreußen”. Wtedy każdy chciał być Ostpreußen, bo to oznaczało bycie u siebie. „Tutejszość” miała być zagwarantowana: i język, i wiara, i tak jak zawsze było, tak teraz miało być. A gdyby Polacy zamiast karteczki „Polska”, dali do wyboru kartkę z napisem „Mazury”? Dobre pytanie, no nie?

 

warsztaty w winstytucie polnocnym

 

W ramach zajęć uczniowie zwiedzili wystawę Koniec I wojny światowej w satyrze i karykaturze, wypełnili karty pracy oraz obejrzeli film - lekcję plebiscytową, a także zapoznali się z prezentacją multimedialną poruszającą zagadnienia plebiscytowe. Zajęcia przeprowadzili pracownicy Instytutu dr Emilia Figura-Osełkowska i dr Tomasz Wyżlic

Marcin Cielecki

 


Wyjścia do olsztyńskich teatrów : Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatru im. Stefana Jaracza:

 

 wyjscia do teatru 01wyjscia do teatru 02wyjscia do teatru 03wyjscia do teatru 04

 

 


 

Wycieczka do Krakowa

wycieczka do krakowa

25.05 nasi uczniowie przed Wawelem

 


Wycieczka do Paryża – śladami Wielkich Polaków ( 5-8 czerwca 2022 r.)

wycieczka do paryza 01wycieczka do paryza 02wycieczka do paryza 03wycieczka do paryza 04wycieczka do paryza 05wycieczka do paryza 07wycieczka do paryza 06