Wierność Dziedzictwu

Wycieczka do biblioteki Hosianum Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie

Czy Kopernik pisał w książkach?

Inkunabuły, czyli książki w pieluszce. Tak tłumaczy się nazwę pierwszy książek drukowanych. Wielkie i małe, zazwyczaj opasłe, a przede wszystkim piękne. Ryciny, choć powstały wieki temu, wciąż cieszą oko kolorami. Niezmiennie też zawierają w sobie wiele tajemnic – oprawa nie zawsze jest ze skóry cielęcej, czerpany papier skrywa w sobie znaki wodne, zaś pomiędzy kartkami ukryte są herby, znaki, pieczątki. A nawet notatki sporządzane na marginesach. Klasa 2c zapoznała się ze zbiorem inkunabułów biblioteki Hosianum (Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej) oraz tropiła uwagi poczynione ręką Mikołaja Kopernika podczas lektury niektórych z nich.  Warsztaty poprowadził ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki Hosianum.

 

 Spotkanie z Panem Antonim Liberą

28 września 2021 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Pana Antoniego Liberę, pisarza, tłumacza, między innymi dzieł Sofoklesa, Rilkego i Becketta, autora znanej powieści "Madame", obecnej na liście lektur uczniów szkoły ponadpodstawowej. Spotkanie, zorganizowane przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, stało się okazją do wysłuchania bardzo interesujących i inspirujących spostrzeżeń, a także odkrywania przez Pana Liberę tajemnic warsztatu twórczego pisarza.
Cieszymy się, że mogliśmy w nim uczestniczyć i przed Mistrzem zaprezentować fragmenty "Madame".

Premiera musicalu Hamilton

25 lutego odbyła się premiera spektaklu 'Hamilton' w wersji uczniów programu IB DP-grupy musicalowej naszej szkoły. Uczniowie przygotowali musical w ramach obowiazkowego przedmiotu CAS,ale kto był na premierze, ten widział,że było to coś więcej niż projekt. Spektakl był niesamowity,profesjonalnie przygotowany i zagrany/zaśpiewany, nasi artyści włożyli w swój występ serce i duszę. Każdy utwór wzbudzał aplauz publiczności, musical został nagrodzony owacją na stojąco-zasłużenie!

NARODOWE CZYTANIE w Jedynce

241466390 1205169653330328 3872847039495290370 n

Także w tym roku, tradycyjnie, włączyliśmy się w akcję jubileuszowego, gdyż odbywającego się już po raz dziesiąty, NARODOWEGO CZYTANIA kanonicznych utworów polskiej literatury. Tym razem jest to doskonała „tragifarsa kołtuńska” Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Autorka niezwykle celnie uchwyciła słabości ludzkiej natury, które bez względu na czas, miejsce, płeć i status człowieka, bywają bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Dulszczyzna, o której Zapolska opowiada w humorystycznej formie, bez wątpienia jest godna potępienia.

W gąszczu codziennych spraw  zapominamy o znaczeniu miejsc, które są ważne w tworzeniu obrazu przeszłości i teraźniejszości, choć znajdują się one obok nas.  Mało kto w naszej szkole wie na przykład, kim jest Antoni Derwiński. Pomysł projektu dydaktycznego “Pamięci porucznika Antoniego Derwińskiego”, pojawił  się na skutek  pytania  ucznia, który przy okazji składania kwiatów pod pomnikiem Patrona naszej szkoły, Adama Mickiewicza, zapytał o usytuowaną  nieopodal  tablicę  pamiątkową, na której umieszczone są informacje o poruczniku. Dociekliwy młody człowiek nie mógł wiedzieć, że owa tablica oraz umieszczony obok niej dąb pojawiły się w bliskiej przestrzeni budynku szkoły w kwietniu 2010 roku.