Szkoła promująca zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Promocja zdrowia w I LO od zawsze znajduje się wśród zadań priorytetowych.

W 2004r. potwierdziliśmy to uzyskując Ceryfikat Szkoły Promującej Zdrowie  Warmińsko-Mazurskego Kuratora Oświaty.

5 grudnia 2017r. otrzymaliśmy Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.


 

 

 

 

I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie z Krajowym Certyfikatem Szkół Promujących Zdrowie.

5 grudnia w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krajowych Certyfikatów SzPZ. W tym roku I LO w Olsztynie również dostąpiło tego zaszczytu . Tym samym znależliśmy się w elitarnym gronie 246 szkół z Polski, które taki certyfikat posiadają.

Posiadanie Krajowego Certyfikatu SzPZ oznacza, że szkoła pracuje wg wysokich standardów określonych przez Krajową Kapitułę SzPZ. Dbamy  o zdrowie fizyczne i psychiczne  całej społeczności szkolnej, wspieramy inicjatywy uczniowskie, wprowadzamy projekty naukowe i prowadzmy edukację zdrowotną na wysokim poziomie oraz dbamy o klimat szkoły sprzyjający pracy i nauce.

 

 

 

 

W środę 18 października w holu głównym I LO odbył się Kiermasz Zdrowej Słodyczy. Młodzież i pracownicy szkoły mieli okazję spróbować wypieków przygotowanych własnoręcznie przez uczniów klasy ID. W ten sposób klasa ID zapoczątkowała nowy projekt Szkoły Promującej Zdrowie pt. "Jedz z Klasą".

 

 

 

28 września 2017r. w Zespole Szkół nr 2 im. Jędzrzeja Śniadeckiego w Szczytnie odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie pod hasłem " W poszukiwaniu wartości".

W konferencji wzięli udział: Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski, Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr habilitowany, psycholog, kryminolog - Krystyna Ostrowska; Wojewódzki Koordynator SzPZ - Anna Zdanukiewicz; Dyrektorzy Szkół należących do społeczności SzPZ z województwa warmińsko-mazurskiego oraz nauczyciele zaangażowani w działalność SzPZ w swoich szkołach.

W czasie Konferencji wręczone zostały Wojewódzkie Certyfikaty SzPZ  szkołom i placówkom edukacyjno-wychowawczym z naszego województwa oraz zaprezentowane zostały szkoły, które otrzymają Krajowy Certyfikat SzPZ.

Miło nam poinformować, że wśród  szkół, które w grudniu 2017r. otrzymają z rąk Pani Minister Edukacji Krajowy Certyfikat SzPZ jest I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.

Konkurs ma na celu zachęcić młodzież i pracowników szkoły oraz rodziców uczniów do pozaszkolnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

                Podkreślamy znaczenie ruchu jako formy odreagowania stresu, sposób na relaks i lepsze samopoczucie, oraz jego wpływ na kondycję i zdrowie człowieka.

Chcemy zdopingować ludzi do opuszczenia fotela przed telewizorem i komputerem i zainteresować ich różnymi formami spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Wychodzimy z założenia, że każdy powinien poszukać swojej własnej drogi aktywności- swojej dyscypliny i intensywności.

                Można spacerować lub uprawiać nordic walking, można wykonywać marszobieg albo biegać, można jeżdzić na rowerze, rolkach, wrotkach jak również konno.

                Konkurs polega  na tym, że uczestnicy używają aplikacji Endomondo ( lub innej) do rejestrowania swojej aktywności, dołączają do grupy na Facebooku "I LO - Rusz się z Endomondo na wiosnę", i publikują tam swoje treningi. Publikują też miesięczne i 2-miesięczne zestawienia treningów.

Konkurs stwarza możliwość rywalizacji osobom czującym potrzebę konkurowania z innymi.

Osoby nielubiące rywalizacji, mogą po prostu dołączyć do zabawy i mieć satysfakcję w byciu uczestnikiem tego projektu.

Przewidujemy rywalizację w 3 grupach: uczniów, nauczycieli i rodziców. Nagrody rzeczowe przewidziane są w kategorii uczniów.

W rywalizacji porównujemy na pierwszym miejscu czas spędzony na aktywności!

Nagrodami zostaną wyróżnieni: 3 pierwsze osoby z największą liczbą godzin spędzonych aktywnie oraz wylosowane dodatkowo 4 osoby spośród uczestników zabawy.

Im więcej czasu spędzisz na aktywności tym większe szanse będą na wylosowanie nagrody.

 

 

W piątek 10 marca na sali OSiR odbyły się mecze finałowe  rozgrywek koszykówki chłopców SPG o Mistrzostwo Olsztyna.

 W meczu o III miejsce drużyna I LO pokonała zdecydowanie ZSEiT 46:30.

Liderem zespołu jest Bartek Reszka, ale cała drużyna zasłużyła na gratulacjie za waleczność a przede wszystkim za  zespołową grę w ataku i uważną obronę.

Wcześniej w półfinale chłopcy zmierzyli się Z III LO, gdzie po bardzo zaciętej i wyrównanej walce przegrali 40:47.

Końcowa kolejność turnieju:

  1. miejsce II LO Olsztyn
  2. miejsce III LO Olsztyn
  3. miejsce I LO Olsztyn
  4. miejsce ZSEiT Olsztyn.

Trenerem drużyny jest prof. Paweł Rohde.

Dnia 15marca ogłaszamy Dniem Domowego Chleba. Można będzie kupić przepyszny i zdrowy domowy chlebek z własnej roboty mazidłem. Zapraszamy do aktywnego udziału w naszej akcji.