
W ramach prowadzenia Szkolnego Klubu Europejskiego EuroJedynki zajmujemy się m.in. symulowanymi obradami ONZ oraz debatami w formacie oksfordzkim.
Symulowane obrady ONZ
Symulowane obrady ONZ, czyli Model United Nations(MUN) jest to symulacja obrad Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych lub innych komitetów ONZ, w których reprezentowane są państwa członkowskie. Podczas takiej formuły obrad ONZ uczestnicy reprezentują rząd przydzielonego im państwa, całkowicie przyjmując jego politykę oraz prezentując jego poglądy. Debata toczy się na wiele najważniejszych międzynarodowo tematów w odpowiednio przygotowanych i nadzorowanych przez moderatorów komitetach. Celem obrad delegatów w każdym z komitetów jest napisanie rezolucji, czyli dokumentu stanowiącego wytyczne, jak rozwiązać bądź zniwelować zadany problem globalny.
Dzięki takiemu doświadczeniu, uczniowie uczą się rozwiązywać problemy, osiągać porozumienia i kompromisy, a także nabywają umiejętności przywódcze. Konferencje MUN zwyczajowo odbywają się w języku angielskim, co stanowi dodatkową możliwość do sprawdzania wiedzy językowej w praktyce. Wszystkie te korzyści procentują w przyszłości, bez względu na drogę życiową wybraną przez młodych ludzi.
Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w symulowanych obradach ONZ w 2011 roku w Poznaniu, czyli w POZMUN. Od tamtej pory regularnie uczestniczymy w konferencjach organizowanych na terenie Polski, czyli m.in. OLMUN(w którego organizacji pomagaliśmy), WARMUN(który również wspieramy organizacyjnie),TADMUN,TRIMUN,TBSMUN oraz za granicą, np. KARMUN w Budapeszcie, od 2013 roku. Jedyny rok bez naszego udziału w KarMUN, to rok 2020, czyli wybuch pandemii.
Debaty oksfordzkie
Drugim polem naszej działalności są debaty oksfordzkie, którymi zajmujemy się od ponad 20 lat. Debata oksfordzka jest sformalizowaną dyskusją, w której dwie drużyny spierają się w uporządkowany sposób wokół prawdziwości postawionej w debacie tezy, wobec której zajmują ustalone w wyniku losowania stanowisko. W debacie uczestniczą dwie czteroosobowe drużyny. Zadaniem jednej z nich, czyli drużyny propozycji, jest zgodzenie się z tezą, podczas gdy druga drużyna, czyli drużyna opozycji, musi tej tezie zaprzeczyć. Teza jest twierdzeniem, co do którego można dobrać argumenty „za” oraz „przeciw”. Przykład tezy: „Prace domowe powinny być ustawowo zabronione”. Zalety debaty? Debata uczy budowania argumentacji, mówcy ćwiczą samodyscyplinę, formuła oksfordzka oducza pustosłowia i wykształca nawyk uważnego słuchania oraz umiejętność publicznego przemawiania.
W naszej szkole co roku ma miejsce Szkolny Turniej Debat Oksfordzkich( SzTDO), w którym występują drużyny klasowe, lub złożone z uczniów różnych klas. Braliśmy udział w Turniejach Debat Historycznych IPN, Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu oraz DeBBatach w Warszawie. Niejednokrotnie wygrywaliśmy etapy regionalne i przechodziliśmy do finałów w Warszawie, Poznaniu, czy też Białymstoku. W 2015 roku zostaliśmy mistrzami Warmii i Mazur w I Warmińsko-Mazurskim Turnieju Debat Oksfordzkich.
Opiekunowie SKE EuroJedynki
Elżbieta Szczepkowska
Robert Szczepkowski