Wycieczka do biblioteki Hosianum Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie
Czy Kopernik pisał w książkach?
Inkunabuły, czyli książki w pieluszce. Tak tłumaczy się nazwę pierwszy książek drukowanych. Wielkie i małe, zazwyczaj opasłe, a przede wszystkim piękne. Ryciny, choć powstały wieki temu, wciąż cieszą oko kolorami. Niezmiennie też zawierają w sobie wiele tajemnic – oprawa nie zawsze jest ze skóry cielęcej, czerpany papier skrywa w sobie znaki wodne, zaś pomiędzy kartkami ukryte są herby, znaki, pieczątki. A nawet notatki sporządzane na marginesach. Klasa 2c zapoznała się ze zbiorem inkunabułów biblioteki Hosianum (Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej) oraz tropiła uwagi poczynione ręką Mikołaja Kopernika podczas lektury niektórych z nich. Warsztaty poprowadził ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki Hosianum.
Wycieczka do Warszawy
W piątek 1 października, uczniowie realizujący Diploma Programme, rozszerzający język polski, pojechali na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili wystawę poświęconą Annie Bilińskiej w Muzeum Narodowym, następnie zwiedzili Muzeum Polin i wystawę "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala.
Wyjazd klasy 3a i 3f do Muzeum w Sztutowie i do Elbląga
Wycieczka na Podlasie w ramach programu Poznaj Polskę.
W dniach 8-11 grudnia uczniowie klas 1C, 2A, 2C, 3B, 3D wzięli udział w wycieczce do Białegostoku oraz Supraśla. Pierwszy dzień – mimo niskiej temperatury – spędziliśmy spacerując i zwiedzając uroki miasta zwanego niegdyś Wersalem Północy. Pani przewodnik oprowadziła nas po zakątkach Białegostoku oraz zorganizowała quiz, w którym młodzież chętnie wzięła udział. W kolejnym dniu odwiedziliśmy Supraśl i zobaczyliśmy prawosławny klasztor - Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, w którym znajduje się również muzeum ikon. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach w Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Zwieńczeniem pobytu w Supraślu był spacer wokół Supraskiego Kanału Wodnego ,,Kopanica". Ten dzień zakończyliśmy występem artystycznym w wykonaniu Maksa, Filipa oraz Marka, a także grą w kalambury, która wzbudziła duże emocje - w szczególności wśród uczennic klasy 1C.W dniu wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Wycieczka odbyła się w ramach programu „Poznaj Polskę”. Opiekunami i animatorami na wycieczce był wicedyrektor Łukasz Jakubowski oraz pedagog Marceli (Maurycy) Potasznik.
Wycieczka do Sejmu RP
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ,wizyta uczniów klas drugich I LO w ramach Sejmowego Programu Edukacji Parlamentarnej zorganizowana przez Posła na Sejm IX kadencji prof. Wojciecha Maksymowicza (naszego absolwenta)Dziękujemy!
Warsztaty w Instytucie Północnym w Olsztynie
Klasa 3c wzięła udział w warsztatach dotyczących plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r. Poruszono wiele zagadnień, jak choćby znacznie lepsze przygotowanie do plebiscytu Niemiec niż Polski. Mieszkańcy Warmii i Mazur stanęli przed wyborem między Niemcami a Polską, nowym-starym państwem, któremu nie wieszczono zbyt długiego życia. Powszechnie nazywano go „krajem sezonowym”, czyli istniejącym przelotnie. W trakcie plebiscytu niepewność tę rozegrano perfekcyjnie. Na kartach do głosowania Polacy napisali „Polska”, Niemcy zaś nie napisali „Deutschland”, ale „Ostpreußen”. Wtedy każdy chciał być Ostpreußen, bo to oznaczało bycie u siebie. „Tutejszość” miała być zagwarantowana: i język, i wiara, i tak jak zawsze było, tak teraz miało być. A gdyby Polacy zamiast karteczki „Polska”, dali do wyboru kartkę z napisem „Mazury”? Dobre pytanie, no nie?
W ramach zajęć uczniowie zwiedzili wystawę Koniec I wojny światowej w satyrze i karykaturze, wypełnili karty pracy oraz obejrzeli film - lekcję plebiscytową, a także zapoznali się z prezentacją multimedialną poruszającą zagadnienia plebiscytowe. Zajęcia przeprowadzili pracownicy Instytutu dr Emilia Figura-Osełkowska i dr Tomasz Wyżlic
Marcin Cielecki
Wyjścia do olsztyńskich teatrów : Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatru im. Stefana Jaracza:
Wycieczka do Krakowa
25.05 nasi uczniowie przed Wawelem
Wycieczka do Paryża – śladami Wielkich Polaków ( 5-8 czerwca 2022 r.)