Pierwsze spotkanie szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK) już za nami.Tym razem przenieśliśmy się do mrocznego świata horroru! Wspólnie rozmawialiśmy o tym, co sprawia, że ten gatunek jest tak magnetyczny i niepokojący. Na start pojawiła się klasyka wśród horrorów – "Misery" Stephena Kinga. Książka o pisarzu uwięzionym przez psychofankę, która zdaniem Hani z kl.3a/IB od razu wywołała sporo emocji, bo King w mistrzowski sposób pokazuje nie tylko fizyczny, ale i psychiczny terror. Omówiliśmy też „Historyka” Elizabeth Kostovej, który wprowadził nas w gotycki klimat z motywem Drakuli w tle, co wywołało sporo dyskusji o tym, jak autorzy sięgają po wampiryczny temat w nowoczesny sposób. Dla fanów klasyki horroru na tapetę weszła również "Carmilla" Josepha Sheridana Le Fanu, czyli historia, która inspirowała wielu późniejszych twórców wampirów, a jednocześnie pokazuje, jak różnorodnie można interpretować motyw grozy.
Rozmawialiśmy też o tym, jakie techniki wywoływania strachu stosują autorzy. King buduje napięcie przez psychologiczne niuanse postaci, Kostova zachwyca mrocznym klimatem podróży i tajemnicy, a Le Fanu tworzy niepokój przez subtelne, nieodkryte groźby.
Spotkanie było strzałem w dziesiątkę – wymieniliśmy się swoimi ulubionymi strasznymi tytułami i odkryliśmy, jak różnie można przeżywać grozę na kartach książki.
Jeśli chcesz do nas dołączyć jeszcze nie jest za późno.
Zapraszamy wszystkich chętnych