OGóLNOPOLSKI ZJAZD LICEóW IM. A. MICKIEWICZA
Uroczystości mające na celu popularyzowanie twórczości Adama Mickiewicza sięgają początków szkoły.
Nie może zatem dziwić fakt, że pojawiła się w naszym liceum idea corocznych ogólnopolskich spotkań szkół ponadpodstawowych, noszących imię Adama Mickiewicza.
W 1980 roku wniosek dyrektora Jarosława Monkiewicza o powołaniu szczególnej federacji szkół Mickiewiczowskich zaakceptowała rada pedagogiczna, uznając inicjatywę za wyjątkowo doniosłą. W uzasadnieniu decyzji znalazły się argumenty tej wagi:
“Wielkość poezji Patrona, jej trwałe wartości powinny być powszechnie znane i głęboko odczuwane, zwłaszcza przez uczniów szkół noszących Jego imię, a najlepszą formą poznania i popularyzacji literatury jest bezpośrednie z nią obcowanie.”
Program uroczystości, opracowany w 1980 roku i przyjęty przez uczestników pierwszego spotkania z wielkim uznaniem, obowiązuje do dzisiaj i obejmuje:
1.Konkurs wiedzy o A. Mickiewiczu i jego twórczości,
2.Wieczorny konkurs poezji A. Mickiewicza,
3.Wycieczkę po Warmii i Mazurach:
Szlak Wielkich Jezior, Grunwald, Frombork i Lidzbark Warmiński.
Zadaniem dodatkowym uczestników bywa konkurs plastyczny lub poetycki. Na przykład w 2000 roku konkurs na limeryk. Przysłano 249 tekstów.
Na dwudniowe radosne spotkania przybywają goście z 22 szkół. Wśród wyjątkowych znawców A. Mickiewicza, którzy w niekonwencjonalny sposób przybliżają poezję Wieszcza, nalży wymienić byli: Marię Dernałowicz, Kirę Gałczyńską, Barbarę Wachowicz, Jerzego Korkozowicz, Stefana Połoma, Krzysztofa Szatrawskiego, Eligiusza Szymanisa.
Szczególnie przygotowywała się szkoła do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Patrona. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie historycznoliterackim dla uczniów szkół średnich, a uczennica Anna Sałacińska została jego laureatką zdobywając 29 punktów na 30 możliwych (do konkursu przystąpiło około 5 tys. uczniów w całej Polsce). Praca Ani pt. “Świat bliski i daleki, pewny i nieznany. Swojskość w poezji Mickiewicza a zagadka istnienia” – została wydana w publikacji “Prace laureatów i uczestników konkursu historycznoliterackiego dla szkół średnich”.