INNOWACJA ORGANIZACYJNO-PROGRAMOWA

DLA GRUPY MIĘDZYODDZIAŁOWEJ NIEMIECKOJĘZYCZNEJ

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

 Językiem niemieckim posługuje się 120 milionów ludzi. Do obszaru niemieckojęzycznego, poza Niemcami należą również Austria, Szwajcaria, Księstwo Liechtenstein, Luksemburg. Językiem tym posługują się również mieszkańcy północnej części Włoch, wschodniej Belgii i wschodniej Francji. Wszędzie tam bez trudu porozumieć się można używając właśnie języka niemieckiego.

Język niemiecki zwiększa szanse zawodowe! Kto oprócz języka angielskiego zna również niemiecki, ma lepsze szanse na polskim i europejskim rynku pracy. Liczne niemieckie firmy w Polsce, firmy zagraniczne w Niemczech oraz polskie firmy, które ściśle współpracują z krajami niemieckojęzycznymi poszukują pracowników z biegłą znajomością języka niemieckiego. Niemcy to największy partner handlowy Polski a niemieckie firmy są w Polsce najliczniejszą grupą inwestycyjną.

Studiowanie w Niemczech się opłaca! W Niemczech jest ponad 340 uniwersytetów i wyższych uczelni – to największa oferta studiowania w Europie. Niemieckojęzyczne uniwersytety cieszą się bardzo dobrą opinią na całym świecie i są tańsze niż w wielu innych krajach. Liczne niemieckojęzyczne uniwersytety współpracują z polskimi uczelniami w ramach programu Erasmus. Republika Federalna Niemiec przydziela corocznie stypendia naukowe poprzez Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), z których mogą korzystać od niedawna także absolwenci szkół ponadgimnazjalnych. Dobra znajomość języka niemieckiego jest jednak konieczna, aby podjąć studia w jednym z krajów niemieckojęzycznych.

Znajomość języka niemieckiego jest bardzo ważna dla naukowców i studentów dlatego, bo język niemiecki zajmuje drugie miejsce w dziedzinie publikacji naukowych. Umiejętność czytania w języku niemieckim daje dostęp do ogólnoświatowych badań ze wszystkich dziedzin współczesnej nauki. Z tego powodu 40% naukowców w USA rekomenduje swoim studentom naukę języka niemieckiego. W Polsce liczba ta wynosi 70%.

 Język niemiecki, tuż po angielskim jest drugim najczęściej używanym językiem w internecie. Pozwala to na korzystanie z większości zasobów sieci – od stron z najświeższymi informacjami naukowymi, przez portale informacyjne i edukacyjne po rozrywkę i portale społecznościowe.

Podróże. W wielu krajach goście z Niemiec, Austrii i Szwajcarii stanowią największą i najważniejszą grupę turystów. 40% wszystkich turystów odwiedzających Polskę to Niemcy lub Austriacy, dlatego znajomość języka niemieckiego jest ważną zaletą dla osób pracujących w branży turystycznej. Coraz więcej turystów z Polski wybiera kraje niemieckojęzyczne jako cel wypoczynku, zwłaszcza zimowego.

 Język niemiecki jest jednym z najbardziej znaczących języków kultury, sztuki i literatury. Mówili, pisali i tworzyli w nim Goethe, Schiller, Schopenhauer, Freud, Bach, Beethoven, Dürer, Nietzsche. Ich twórczość lepiej poznać i zrozumieć w oryginalnej wersji językowej.

W Niemczech wydawanych jest każdego roku 60 000 nowych książek. Stanowi to 18% książek wydawanych na całym świecie, co czyni Niemcy trzecim największym wydawcą na świecie. Znając niemiecki, przeczytamy nową publikację bez czekania na jej polskie tłumaczenie.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na naukę języka niemieckiego z uwzględnieniem szerszych kontekstów kulturowych, społecznych i gospodarczych oferujemy nauczanie języka niemieckiego na najwyższym poziomie, przygotowując również młodych ludzi do świadomego kształtowania swojej przyszłości w krajach Unii Europejskiej.

 

 Innowacja organizacyjno-programowa zakłada nauczanie języka niemieckiego w wymiarze 6 godzin tygodniowo w grupie międzyoddziałowej przez trzy lata. W ramach 6 godzin tygodniowo realizowana będzie praktyczna nauka języka niemieckiego (w klasach pierwszej i drugiej w wymiarze 4 a w trzeciej w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Dodatkowo realizowana będzie wiedza o krajach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria) z elementami historii, literatury i sztuki niemieckiego obszaru językowego (w klasach pierwszej, drugiej i trzeciej w wymiarze 1 godziny tygodniowo), oraz zajęcia przygotowujące do egzaminu językowego na poziomie B1 lub B2 (w klasach pierwszej i drugiej w wymiarze 1 godziny a w klasie trzeciej w wymiarze 2 godzin tygodniowo). Egzamin językowy będzie zdawany w Centrum Egzaminacyjnym Instytutu Goethego przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku niemieckim.

 

Podstawowe cele nauczania w międzyoddziałowej grupie niemieckojęzycznej:

1/ przygotowanie uczniów do zdawania matury na poziomie rozszerzonym,

2/ uzyskanie przez uczniów międzynarodowych certyfikatów językowych na poziomie B1 i B2,

3/ zapoznanie uczniów z dorobkiem kulturowym krajów obszaru niemieckojęzycznego, co poszerzy ich wiedzę ogólną i da możliwość swobodnego funkcjonowania tych krajach,

4/ pobudzenie zainteresowania bogatą kulturą krajów niemieckojęzycznych,

5/ budowanie umiejętności autonomicznego uczenia się,

6/ rozszerzanie wiedzy na temat różnych strategii uczenia się języków obcych,

7/ wypracowanie u uczniów, niezwykle ważnej w przyszłym życiu zawodowym, umiejętności pracy zespołowej (dzięki pracy nad projektami).

 

 Autorki innowacji

mgr Beata Kostuj

mgr Agnieszka Tippe