SKE

W dniach 23-25 września 2015 odbyły się symulowane obrady ONZ-OLMUN 2015. Uczniowie-ambasadorowie pracowali w dwóch głównych organach ONZ: w Radzie Bezpieczeństwa (SC)oraz Radzie Gospodarczej i Społecznej(ECOSOC), jak również w dwóch komitetach: Komitecie ds. Rozbrojeń i Międzynarodowego Bezpieczeństwa(DISEC) oraz Komitecie ds. Społecznych, Humanitarnych i Kulturalnych(SHCC).

Tematy poruszane w wyżej wymienionych radach i komitetach:
Rada Bezpieczeństwa - Największy kryzys humanitarny XXI wieku-konflikt w Sudanie
Rada Gospodarcza i Społeczna - 1. Problem masowej migracji z Afryki Północnej do krajów UE; 2. Wpływ uchodźców na europejskie społeczeństwa i ekonomię
Komitet ds. Rozbrojeń i Międzynarodowego Bezpieczeństwa:
1. Walka z handlem bronią w Afryce i Europie; 2. Stop przemocy w libijskim konflikcie domowym
Komitet ds. Społecznych, Humanitarnych i Kulturalnych:
1. Wdrażanie nowych rozwiązań w kwestii asymilacji imigrantów; 2. Poprawa międzynarodowej współpracy odnośnie ochrony dóbr intelektualnych


Naszą szkołę godnie reprezentowali następujący uczniowie-ambasadorowie:
1. Adam Ciejek 2b, przewodniczący Komitetu ds. Rozbrojeń i Międzynarodowego Bezpieczeństwa oraz Prezydent Zgromadzenia Ogólnego na zamknięciu obrad.
2. Rada Bezpieczeństwa:
Aleksandra Lipowska 3a, USA
Oliwia Król 2c, Chiny
Wiktoria Rossa 2a, Meksyk
Łukasz Michnik 2b, Rosja
Ryszard Wawryczuk 1a, Irak
3. Rada Gospodarcza i Społeczna:
Monika Adamowska 2d, Chiny
Monika Sobieraj 2d, Korea
Aleksandra Stankiewicz 2d, Włochy
Wiktor Wójcik 1d, Tajlandia
4. Komitet ds. Rozbrojeń i Bezpieczeństwa Międzynarodowego:
Magdalena Kawka 3b, Chiny
Kinga Grzelczak 1b, Francja
Natalia Dowgwiłłowicz 1e, Litwa
Emila Banaś 2f, UK
Kuba Chrobociński 2f, Kenia
Maurycy Rakowski 1d, Arabia Saudyjska
5. Komitet ds. Społecznych, Humanitarnych i Kulturalnych:
Zofia Walska 2b, Egipt
Izabela Pawłowska 1b, Brazylia
Martyna Kurowska 1b, Australia
Maja Czech 2f, USA
Zuzanna Gajowniczek 1c, Syria
Alan Szewczak 2b, Rosja

Łukasz Michnik z 2b otrzymał zaszczytny tytuł najlepszego delegata.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Opiekunowie SKE EuroJedynki: Elżbieta i Robert Szczepkowscy

Dnia 29 października odbyło się drugie spotkanie SKE EuroJedynki z uczniami z II LO. Po dwie drużyny z każdej szkoły debatowały na następujące tematy:
1. Jaka mać, taka nać
2. Polska powinna przyjąć uchodźców z Bliskiego Wschodu.
Celem naszych spotkań jest ćwiczenie umiejętności potrzebnych w debatowaniu pod kątem II Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Debat Oksfordzkich w Olsztynie oraz Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu.

Z SKE EuroJedynki wystąpiły dwie drużyny w składzie:
1. Joanna Dymerska 3b
2. Aleksandra Lipowska 3a
3. Adam Ciejek 2b
4. Łukasz Michnik 2b

1. Monika Adamowska 2d
2. Emilia Banaś 2f
3. Monika Sobieraj 2d
4. Ryszard Wawryczuk 1a

Poziom debat był bardzo wyrównany, po debatach chwila integracji przy pizzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Kolejne debaty sparingowe w styczniu, jeszcze przed feriami. Zapraszamy do kibicowania drużynom SKE EuroJedynki.

Opiekunowie SKE EuroJedynki: Elżbieta i Robert Szczepkowscy
 

Gorąco zachęcamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie Młodzi Kręcą Unię!, zorganizowanym przez Panią Profesor Barbarę Kudrycką, Posła do Parlamentu Europejskiego. Szczegółowe informacje na stronie www.kudrycka.pl
Zasady konkursu(skrót):
1) 4-osobowe grupy uczniów, ilość grup dowolna
2) Grupę zgłasza uczeń poprzez wypełnienie formularza na www.kudrycka.pl do 31.10.2015
3) Należy nakręcić film o sobie w UE
4) Film-w technice cyfrowej przy użyciu cyfrowej kamery video, telefonu komórkowego lub aparatu fotograficznego/nie dłuższy niż 5 minut/dozwolone formaty: mov, mpg, mp4, avi/nie więcej niż 100MB
5) Ogłoszenie wyników do 31.01.2016
6) Nagroda dla dwóch zwycięskich drużyn: 4-dniowa wycieczka do Brukseli oraz kamera Polaroid Cube dla każdego.


ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!!!

Opiekunowie SKE EuroJedynki: Elżbieta i Robert Szczepkowscy

SKE EuroJedynki na spotkaniu z dyrektorem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie

17 września opiekun i zwycięzcy I Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Debat Oksfordzkich spotkali się z organizatorem wspomnianego turnieju ,czyli z Dyrektorem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, Panią Lilią Symonajć. Na spotkaniu podzieliliśmy się wrażeniami z wyjazdu studyjnego do Brukseli oraz ze spotkania z Panią Profesor Barbarą Kudrycką, Posłem do Parlamentu Europejskiego, która ufundowała nagrodę dla zwycięzców.
Pani Symonajć wyraziła duże zainteresowanie działaniami podejmowanymi przez młodzież działająca w SKE EuroJedynki oraz zaproponowała pomoc i współpracę RODM przy podejmowanych działaniach.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Opiekunowie SKE EuroJedynki: Elżbieta i Robert Szczepkowscy

Na początku wakacji zwycięzcy I Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Debat Oksfordzkich (Aleksandra Lipowska, Weronika Ziarek, Adam Ciejek oraz Łukasz Michnik) wraz z opiekunem byli na wyjeździe studyjnym w Brukseli. Wyjazd to nagroda ufundowana przez Panią Europoseł Profesor Barbarę Kudrycką. W trakcie naszego pobytu w Belgii odwiedziliśmy trzy miejscowości: malownicze miasteczko Leuven, Brukselę oraz Brugię, zwaną flamandzką Wenecją. W Brukseli zobaczyliśmy m.in. Atomium, Park Mini Europa, Grand Place i wiele, wiele innych ciekawych miejsc. Można by pomyśleć, iż Bruksela „sikaniem stoi”, ponieważ znajdują się tutaj: Manneken Pis czyli figurka sikającego chłopca, jak również Jeanneke Pis-figurka sikającej dziewczynki i Zinneke Pis, czyli figurka sikającego psa.
Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego oraz spotkanie z Panią Europoseł Profesor Barbarą Kudrycką. W trakcie spotkania wysłuchaliśmy prelekcji na temat sytuacji kryzysowej w Grecji, można też było zadawać pytania na wszelkie tematy związane z UE. Po zwiedzeniu Parlamentu Europejskiego udaliśmy się na Grand Place na wspólną kolację z Panią Profesor, gdzie mieliśmy okazję degustować lokalny przysmak, czyli mule.
Oprócz Parlamentu Europejskiego zwiedziliśmy również Dom Polski Wschodniej, gdzie znajdują się przedstawicielstwa pięciu województw tzw. ściany wschodniej. Dyrektor Domu Polski Wschodniej, Pani Małgorzata Wasilenko , wygłosiła prelekcję na temat działalności DPW ,następnie był czas na zadawanie pytań i dyskusję. Dowiedzieliśmy się między innymi, że poprzednim właścicielem imponującej kamienicy, którą zajmuje DPW, był nieżyjący już wokalista znanego dyskotekowego zespołu Boney M oraz, iż wnętrza były pomalowane na kolor różowy.
Informacje o naszej wizycie w Brukseli znajdują się również na stronie Pani Profesor Kudryckiej oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć a w nowym roku szkolnym do wstąpienia w szeregi SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO EUROJEDYNKI.


Opiekunowie SKE EuroJedynki: Elżbieta i Robert Szczepkowscy

FINAŁ SZKOLNEGO TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH

 

Dziś w naszej szkole odbył się finał Szkolnego Turnieju Debat Oksfordzkich. Teza debaty to: „Internet łączy, nie dzieli”. Poziom debaty był bardzo wysoki i bardzo wyrównany. Jury w składzie: Pani Dyrektor Jolanta Skrzypczyńskaoraz opiekunowie SKE EuroJedynkizadecydowali, iż  I miejsce zajęła drużyna klasy 2b w składzie: Neneh Diallo, Joanna Dymarska, Aleksandra Romanowicz oraz Jakub Złotowski. Gratulujemy zwycięzcom!!!

II miejsce zajęła drużyna klasy 2a w składzie: Karolina Herman, Aleksandra Lipowska, Dominika Siemaszko oraz Weronika Ziarek. Gratulujemy!!!


 

Opiekunowie SKE EuroJedynki: Elżbieta i Robert Szczepkowscy

 

SKE EUROJEDYNKI NA DEBACIE OKSFORDZKIEJ NA UW-M

 

22 kwietnia 2015 członkowie SKE EuroJedynki oraz inni debatanci z naszej szkoły mieli możliwość oglądać pokazową debatę oksfordzką na UW-M w wykonaniu pracowników i studentów Wydziału Prawa i Administracji. Debatę oglądaliśmy w ramach przygotowań do I Warmińsko- Mazurskiego Turnieju Debat Oksfordzkich.Temat debaty: Klauzula sumienia w zawodzie prawnika. Debatę oceniało jury w składzie: Pan Profesor Przemysław Dąbrowski, Pan Profesor Piotr Krajewski oraz Pan Doktor Jan Piszczek. W składzie drużyny propozycji była Pani Doktor Justyna Krzywkowska oraz studenci wyżej wymienionego wydziału, w drużynie opozycji byli Pani Doktor Anna Lasota, Pan Doktor Marcin Kaźmierczak, Pan Doktor Jerzy Akińcza oraz studenci tego samego wydziału. Cała nasza grupa była pod ogromnym wrażeniem doskonałych wystąpień, pytań i ripost Pana Doktora Jerzego Akińczy.
Na zakończenie zajmującej debaty publiczność wydała swój werdykt praktycznie jednogłośnie wybierając na zwycięzcę drużynę opozycji. Jury po burzliwej naradzie również ogłosiło zwycięstwo drużyny opozycji. Następnie wyróżniono najlepszych mówców każdej z drużyn i wręczono nagrody.

Opiekunowie SKE EuroJedynki: Elżbieta i Robert Szczepkowscy

 

 

 

28 kwietnia 2015 roku nasza drużyna w składzie: Aleksandra Lipowska 2a, Weronika Ziarek 2a, Adam Ciejek  1b, Łukasz Michnik 1b wygrała I ( oraz historyczny) TURNIEJ DEBAT WARMIŃSKO-MAZURSKICH. W nagrodę pojadą na studyjny wyjazd do Brukseli.
 

W dniach 3-9 marca 2015 młodzież naszej szkoły wraz z jednym z opiekunów SKE Eurojedynki uczestniczyli w KarMUN 2015- czyli w symulowanych obradach ONZ w Budapeszcie. Międzynarodowa konferencja miała uroczyste otwarcie w pięknym i świeżo odrestaurowanym Parlamencie Węgierskim, zaś tematem obrad był terroryzm.

Naszą szkołę i kraj reprezentowali następujący uczniowie:

1. Oliwia Król(1c)- Komisja Naukowa

2. Aleksandra Lipowska(2a)- Rada Bezpieczeństwa

3. Wiktoria Rossa(1a)-Komisja Społeczna, Humanitarna i Kulturalna

4. Adam Ciejek (1b)- Szczyt G13

5. Łukasz Michnik(1b)-Szczyt G13

6. Alan Szewczak(1b)-Komisja Północnoatlantycka

Konferencja odbywała się w języku angielskim, delegaci –ambasadorzy poszczególnych krajów pracowali w swoim komisjach. Całość zakończyła się Zgromadzeniem Ogólnym, na którym zostały uchwalone rezolucje.

Aleksandra Lipowska, delegatka z Francji, otrzymała gromkie i spontaniczne brawa za swoje porywające przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego w dniu otwarcia. 

Delegaci zaś zostali zgromieni przez Sekretarza Ogólnego, jako, iż nie udzielił Izbie prawa do aplauzu(patrz film).

Na uwagę zasługują też skarpetki delegatów Adama Ciejka i Łukasza Michnika z Wielkiej Brytanii.(patrz zdjęcia).

Delegat Alan Szewczak z Francji nawiązał kontakty służbowe z delegatką Wiktorią z Litwy(na co dzień uczennicą II LO)-co dowodzi, iż między naszymi szkołami panuje przyjazna, sprzyjająca współpracy atmosfera(patrz zdjęcia).

Delegatka Wiktoria Rossa z Francji aktywnie pracowała w komisji, za co została nagrodzona wystąpieniem na kończącym obrady Zgromadzeniu Narodowym(patrz film).

Delegatka Oliwia Król z Francji wsławiła się napisaniem największej ilości wpływających na poprawę świata dokumentów.(patrz zdjęcia)

Kilka słów o filozofii MUN- czyli Model United Nations- symulowane obrady ONZ umożliwiają młodzieży poznanie złożoności stosunków międzynarodowych, które obejmują negocjacje między ludźmi o różnych poglądach, poszukiwanie konsensusu oraz determinację i cierpliwość w dochodzeniu swych racji. Dzięki takiemu doświadczeniu, uczniowie uczą się rozwiązywać problemy, osiągać porozumienia i kompromisy, a także nabywają umiejętności przywódcze. Wszystkie te korzyści procentują w przyszłości, bez względu na drogę życiową wybraną przez uczniów. Całe obrady odbywają się w języku angielskim i odzwierciedlają prawdziwe obrady ONZ z zachowaniem wszelkich obowiązujących procedur, standardów i protokołu.

Opiekunowie SKE Eurojedynki: Elżbieta Szczepkowska, Robert Szczepkowski

Zdjęcia: