30 maja 2017 roku wypadał w naszym liceum 1 sierpnia 1944 roku. Tak działa machina czasu, którą uruchamiają uczniowie.
Kroniki’44 to projekt, który miał przybliżyć cywilną stronę Powstania Warszawskiego. Można go podzielić na dwie części. W pierwszej zapoznaliśmy się z relacjami Powstańców. Mieliśmy zaszczyt gościć w szkole niesamowitych ludzi – panią Danutę Filipek i pana Waldemara Miarczyńskiego – którzy brali udział w walkach w Warszawie. Nasi goście w Sierpniu 1944 mieli tyle lat, ile teraz mają uczniowie liceum.
W drugiej części to uczniowie stali się powstańcami. 30 maja zamieniliśmy szacowny gmach I LO w teren walk powstańczych. Niespodziewana ewakuacja całej szkoły była zaplanowana przez grupę uczniów biorących udział w projekcie. W trakcie jej trwania zaskoczona społeczność szkolna została podzielona na oddziały powstańcze. Pozbawione broni, ale nie zadań do wykonania. Pracując na dawnych mapach szkoły uczniowie musieli odnaleźć umieszczonych w różnych częściach rozległego terenu liceum rannych powstańców. Hades był pod ostrzałem i spowity w ciemnościach (bez latarek ani rusz!), w szkolnym ogrodzie znajdowali się poparzeni ludzie. Czytelnia, szatnie, sale lekcyjne, korytarze szkolne, aula, nawet pomnika Mickiewicza – wszędzie była potrzebna pomoc.
W konwencji historycznej udało się zintegrować wiele różnych grup: PCK, harcerzy, zaskoczonych uczniów oraz nauczycieli. Ktoś nazwie to inscenizacją historyczną, ktoś inny akcją pozoracyjną, a ktoś powie, że to larp (live action role playing)… My na to mówimy Kroniki’44.
Specjalne podziękowania dla Michała Mazuchowskiego i ludzi z ekipy PCK. Jak zawsze mogliśmy liczyć na brać harcerską, zaś Kacper Kozłowski pomógł nam spiąć całość.
Dziękujemy!
Grupę projektową tworzyli: Magdalena Murtaś (2a), Daria Ciak (2a), Weronika Banaszek (2a), Katarzyna Cekała (2a), Julia Nawracka (2b), Krzysztof Gołębiowski (2b), Kacper Sawicki (1e).
Marcin Cielecki